17 Aralık 2010 Cuma

Yazım Tekniği-1

Geçenlerde bir blogda yazı yaratımı ile ilgili ilginç bir teknikten bahsedildiğini okudum. Sizinle de paylaşayım hemen. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Diyorki bloğumuz: "Gök kubbe altında hakkında yazılmayan konu yoktur. Bu açıdan bakıldığında “Ne yazdığınız” değil, “Nasıl yazdığınız?” önemlidir. Yazarın kendine has üslubu ön plana çıkar. Yazar adayları iyi bir üslup elde etmek için pek çok yöntem deneyebilirler. Bunlardan birincisi Türk ve dünya klasiklerinin ilk sayfalarını elle başka bir yere yazmak olabilir. Diğer bir yol ise yazmayı düşündüğümüz alan ve türde zirve yapmış usta kalemlerden birinin en beğendiğimiz kitabını üslup edinmek gayesiyle baştan sona elle yazmak faydalı olacaktır. Bu tür atölye çalışmaları pek çok yazar tarafından tecrübe edilmiş ve faydalı neticeler elde edilmiştir."

Şimdi ben bir de bunu denemek istiyorum. Aslında teknikler ile uğraşmak yerine oturup yazmak mı en iyisidir bilemedim. Bazen, acaba başka yolları, teknikleri, beni yazmaktan alıkoyan her ne deniyorsam hepsini bir kaçış olarak mı görüyorum diyorum kendi kendime. Korkuyor muyum yazmaktan? Beğenilmemekten? İyi bir şey ortaya koyamamaktan? Sanırım hepsi.

Bugün hikayemin devamını yazmak için kendime hedef koydum. Umarım yazabilirim.

Bu arada blogdaki yazının tamamını okumak isteyenler için: http://serinselvi.com/v1/yazarlik-okulu-ve-yazar-olmak/

3 yorum:

veronika dedi ki...

Türk ve Dünya klasiklerinin ilk sayfalarını elle yeniden kaleme almak daha iyi anlaşılması açısından,imlasına,tekniğine daha objektif bir gözle bakmamızı sağlayabilir.Fakat ben şahsen başka yazarların üsluplarını daha iyi anlamak için oturupta bir kitabı baştan sona kadar el yordamıyla yazmaktan yana değilim.Bu sadece taklit etmeyi güçlendirmek olur bana kalırsa.Her türden kitabı,her tarzda yazarı önyargısız okuyup ve devamlı olarak yazı denemeleri yapmak daha iyi sonuçlar verir.
Ayrıca yazı yazmak için hiç bir şey düşünmemek en güzeli.Beğenilme arzusu olmadan,yazılacakların iyi ya da kötü mü olacağından ve en önemlisi tüm düşünceleri kovarak yazmak en iyisi olur sanırım.Beklentiler olunca zihnimizin içindekiler olduğu gibi değil de olması gerektiği gibi dökülüyor kalemden.En güzeli de bence beğenmezsen kimseye okutmak ya da göstermek zorunda kalmazsın.Taslak olarak bir kenarda durur.Sadece kendim için yazmaya başladığımdan beri daha iyi sonuçlar elde ettiğimi düşünüyorum.

Sağol paylaşım için.

sonagre dedi ki...

Benim de aklıma benzer şey geldi. Yani tüm kitabı yazmak hem zahmetli hem de ister istemez o yazarın üslubunu taklit etmeye başlayabilirsin.

Orhan Pamuk bir röportajında yazmaya başlamadan önce kendi küçük ritüellerini yaptığını söylemişti. Ben her sabah kalktığımda yazmaya başlayamıyorum. Belki burada esas yanlışım. Hem Dorothea Brande hem de Julıa Cameron aynı şeyi öğütlüyor. “Yazmayı doğal hale getirmenin en iyi yolu da her zamankinden yarım saat, hatta bir saat önce yataktan kalkmak ve elinizden geldiği kadar çabuk-konuşmadan, gazeteye göz atmadan, bir akşam önce açık bıraktığınız kitabın kapağını kapatmadan- yazmaya başlamaktır. Aklınıza ne geliyorsa onu yazın….” der ve ilave eder: “Ertesi sabah, dün yazdıklarınıza göz atmadan yeniden yazmaya koyulun, unutmayın; yazmaya hiçbir şey okumadan başlayacaksınız.” Benim de düsturum bu olmalı esasen.

Yazdıklarını bir blogda yayımlıyor musun? Nereden okuyabilirim?

veronika dedi ki...

İzleyicim olmuşsun sanırım.Başka bir yerde de yazmıyorum.Burada da yazmayı düşünmüyordum aslına bakarsan ama bazen insan tarafsız olarak yorum yapacak yüzler arıyor.
Ayrıca tavsiyeler gerçekten çok güzelmiş,okuyunca fark ettim ki ne zaman yazmaya başlamadan önce bir önceki yazımı ya da herhangi birtanesini okusam o an yazacaklarım mutlaka etkileniyor ya da ister istemez kelimelerim değişiyor.Ben genel olarak şiir yazdığım için her an her yerde bir şeyler karalayabiliyorum.Bazen öyle oluyor ki koşa koşa kalem kağıt arıyorum.Uyumaya çalışırken bile gelse aklıma bir iki cümle bile olsa mutlaka kalkıp ya telefona ya da herhangi bir yerlere not ediyorum.Belki de düşünmeden yazmak,daha sonra toparlayıp düzenlemek daha sağlıklı olur.Özellikle yazmak için oturunca ben yapamıyorum.
Diğer tavsiyelerini de büyük bir zevkle okuyacağım (:

Sevgilerle.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...