21 Ocak 2011 Cuma

Nuriye Akman'ın Seminerinden Kısa Notlar


Nuriye Akman'ın seminerinden kısa notlar:

-Her gün bir sayfa yazın. Yazamasanız da beyaz sayfanın karşısında bir müddet oturun. Bir yılın sonunda 365 sayfalık bir kitabınız olur. (Bu tavsiye vaktinde, Nuriye Akman'a Haldun Taner tarafından verilmiş.)

-Yazıp, çöpe atın. Yazdıklarınızı çöpe atmak sizi korkutmasın.

-Bazı yazarlar( Orhan Pamuk, Mehmet Eroğlu vb...) ne yazacaklarını neredeyse kelimesi kelimesine bilerek masaya otururlar. Bazılarıysa (Sezgin Kaymaz gibi- Kaymaz'ın ilginç kitapları var) yazacaklarını netleştirmeden, çok iyi bilmeden otururlar masaya. Hatta Sezgin Kaymaz: "Ben ne yazacağımı merak ettiğim için masaya oturuyorum, bildiğim şeyi niye yazayım," der.

-Yazar olmak isteyen kişi, beynindeki tüm kategorileri silmeli. Siyah-beyaz, benden-ötekinden vb. Surete değil öze bakmayı bilmeli. Aksi davranış, düşünce şekli katiliniz olur.

-Nasıl ki herkesin bir damak zevki varsa, her zihnin de kendine ait bir zevki var. Her yazar herkese hitap etmek zorunda değil.

-Bence Mesnevi, insan eliyle yazılmış kitaplar içinde en iyi olanıdır.

- Shakespeare, Dostoyevski, A.Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal bir yazarın temelini oluşturması için mutlaka okuması gereken yazarlardır.

-Yazı canlıdır, interaktiftir. Kendi yolunu çizer.

- Dino Buzzati/Tatar Çölü ve Durrenmatt/Duruşma Gecesi mutlaka okunmasını tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...