8 Ocak 2011 Cumartesi

Yazma Seminerinden Notlar - 1


Uğur Mumcu Vakfı tarafından yılda üç grup şeklinde düzenlenen ve toplam 52 saat olan Yazma Semineri’ne katıldım. İlk dersin hocası, roman yazarı Mehmet Eroğlu’nun yazma cesareti üzerine anlattıklarını sizlerle paylaşmak istedim:

Edebiyatın, üç ana teması var; ölüm, aşk ve cinsellik.

Kalıcı edebi eser veya sanat eseri verenlerde olması gereken nitelikler:
1)   Enerji ve kararlılığın bir bileşimi olan “Yetenek”. Hiç kimse yeteneksiz değildir ancak tembeldir.
2)  Yetenek, donanım ve düş gücünün toplamı olan “Yaratıcılık”. Düş gücü Einstein’ında vurguladığı gibi bilgiden çok daha önemli. Yaratıcılığın olmazsa olmaz koşulu düş gücü. Hayallerin gerçeği diye bir gerçeklik var ve önce hayal etmeyle başlıyor her keşif.
3)   Sanat veya edebiyat ise 'yaratıcılık + cesaret'in sonucu. 

İyi yazar olabilmenin koşulları ise; insanın kendine dışarıdan bakabilme yeteneği veya kendini değerlendirebilme yeteneği olarak tanımlanabilecek “Varlık Bilinci”ne sahip olması yani kendini itiraf edebilmesi olarak formülleştirilebilir.

Sanatın çıkışı insanoğlunun ölüm bilincine erişmesi ile olmuştur. Peki neler sanat eseridir? Bir şeye sanat eseri demek için aslında belirli kıstaslar yok. Bir şeyin kopyasının çıkarılamayacak olması ve İngilizce “unique” karşılık gelen benzersizliği onu sanat eseri kılıyor.

Nasıl adaletsiz özgürlük olamazsa, sanatsız bilimde düşünülemez. Sanatın eşsiz sezgi gücü ile sezdiklerini, bilim kanıtlar.

Yüzyıllara direnç gösterebilecek eserleri ve eylemleri yaratmanın şart koşulu, bir erdem olmayan cesaretin hangi türü istenilen; fiziki cesaret denilen maço cesareti değil tabi ki, Mandela, Mahatma Gandi’de bulunan toplumsal, moral ya da ahlaki cesaret bahsedilen.

Sanatın hedefi anlık, kısa soluklu olmak değil uzun vadede kalıcı olmaktır. Eserleri %90 tarafından itibar görenler üçüncü sınıf eser yaratıcılarıdır, çünkü sade insanın anlayabileceği düzeydedir. Büyük eserler ve yaratıcıları izole edilirler, genel kabul görmezler. Genel kabul gören her şey üçüncü sınıftır.

Büyük sanatçıların hepsinin tanrı ile meselesi vardır. İnsan neden yaratır? Yaratı başkaldırıdan, isyandan doğar. Yaratıcılığın ilk şartı, yerine yeni bir şey koymadan eskiyi yıkmaktır. Yaratıcılık için içimizde yatıştırılmayan, sürekli bir dürtü ve kaynak olmalı; bu da ACI’dır. Sanat için aşağılık duygusuna sahip olmak çok önemli. Aşağılık duygunuz varsa bunu sevin, okşayın. Yaratıcılıkta, genel geçer her şeyin reddedilmesi ya da sorgulanması gerekiyor. Yaratıcı olabilmek için risk alabilmeli ve yıkıcı sorular sorabilmeliyiz. Yaratıcılık bilinenin aksine öğrenilen bir süreçtir. Rollo May “Yaratma Cesareti” kitabında yaratma sürecini şu şekilde formüle etmiştir.
1)  Karşılaşma + ilham (karşılaşabilmek için duygularımızın açık ve keskin olması gerekli)
2)  İstem gücü / irade gücü
3)  Yoğunluklu, yani tutku dolu olmak. Tutku acı çekmek demektir. Tutkulu insana patetik yani hastalıklı deriz. İngilizce “patient” acı çeken demektir.
4)   Bağlantı; tüm bunlar arasında bağlantıyı sürekli tutabilmeliyiz.

Ütopyaların gerekliliği kaçınılmazdır. Neredeyse gerçekleşmeyecek bir şeyi hayal etmek, erişebileceğine dair inancı içinde canlı tutmak.

Sanatçı insanlığa, topluma sorumludur ve kısa vade için eser üretilmez. Önemli olan sınırlar/kısıtlar içinde olağanüstü bir şeyler yaratmaktır. Sıradanlığa karşı en önemli silah sanattır. Yüzyılımızın en önemli ölümcül hastalığı “Sıradanlık”tır. 

Wolfgang Amadeus Mozart, Leonarda da Vinci ve Einstein’ın yeri diğerlerinden çok daha ayrıdır.
  
Yazma Semineri Okuma Listesi:

Yazar Adı
Kitap Adı
Dino BUZATTI  
Tatar Çölü
E. M. REMARQUE
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok/İnsanları Seveceksin
Malcolm LOWRY
Yanardağın Altında
Oscar WILDE
Dorian Gray’in Portresi
Marguerite YOURCENAR
Hadrianus’un Anıları
Romain GARY
Cennetin Kökleri
Jorge SEMPRUN
Büyük Yolculuk
Joseph CONRAD
Karanlığın Yüreği
Andre MALRAUX
Umut/İnsanlık Durumu
Dostoyevski
Ecinliler/Karamazof Kardeşler
Pierre SCHOENDOERFFER
Krala Veda
Reşat Nuri GÜNTEKİN
Eski Hastalık
Yakup K KARAOSMANOĞLU
Yaban
Kemal TAHİR
Herhangi bir romanı
Orhan KEMAL
Herhangi bir romanı
Attila İLHAN
Kurtlar Sofrası
F. Rıfkı ATAY
Zeytin Dağı
Lawrence DURREL
İskenderiye Dörtlüsü
Herman MELVILLE
Moby Dick
Balzac
Herhangi bir romanı
Graham GREENE
Yıkılış
Turgenyev
Babalar ve Oğullar
Virginia WOOLF
Herhangi bir romanı
J.P.SARTRE
Herhangi bir romanı
J. STEINBACK
Gazap Üzümleri
HEMINGWAY
Herhangi bir romanı
STENDHAL
Kızıl ile Kara
P. NIZAN
Fesat
TOLSTOY
Savaş ve Barış
V. HUGO

Kaynak: songulstar.blogcu.com
Sefiller

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...