16 Şubat 2011 Çarşamba

Gabriel Garcia Marquez - Anlatmak için Yaşamak

Şu sıralarda en severek okuduğum kitaplardan biri Gabriel Garcia Marquez'in anıları oldu: "Anlatmak İçin Yaşamak". Bu kitabı, yalnızca hayranları değil, tüm bir edebiyat dünyası nicedir bekliyordu.


Márquez'in anıları bir yazarın nasıl yetiştiğini anlatıyor. Maceracı, uslanmaz, hesapsız yazma arzusuyla beslenen ve fakirlikle bilenen yazarlardan birini anlatıyor. Bu kitap onun ailesi, eğitimi, dostları, edebiyat meclisleri, sevişmeleri, şarkıları, dansları, gezmeleri kadar yazdıkları, okudukları ve düşündükleriyle de ilgili. Kitabında tek tek tüm yapıtlarının nasıl çıktıklarını anlatmasa da Márquez, okuduklarının, yaşadıklarının yapıtlarını nasıl etkilediğini, denediği anlatım tekniklerine varıncaya kadar açıksözlülükle okurun önüne seriyor.

Gabriel García Márquez'in anılarında tam anlamıyla romanlarındaki Latin Amerika atmosferi var. Sıcak ve tozlu sokaklar, derme çatma evler, geçen yüzyıldan kalma kolonyal binalar, neşeli, şehvetli, hüzünlü, kavgacı ama ille de hikâyesi, sarsıcı ve güçlü bir hikâyesi olan insanlar var bu kitapta. Márquez, yaşamındaki tüm insanları, olayları, kentleri, yolculukları ve özellikle okuduğu kitapları büyük bir iştahla, coşkuyla ve tıpkı diğer kitaplarında olduğu gibi okuyucuyu kendi atmosferine hapseden bir canlılıkla anlatıyor. Koca bir hayatı anlatmak için yaşayan, yaşadığı her şeyi bir gün anlatmak üzere zihnine kazıyan ve tüm bunları daha ve daha iyi nasıl anlatacağının yolunu arayan bir Kolombiyalı'nın kitabı bu. Kitap, Márquez'in ufak ufak gazetecilik yaptığı, edebiyatsever dostlarıyla birlikte bohem ve meteliksiz bir yaşam sürdüğü yirmili yaşlarından başlıyor ve bir edebiyatçı olarak kabul görmeye başladığı yıllara kadar geliyor. Kronolojik bir sıra izlemiyor, uzun atlamalarla çocukluğuna, ilkgençliğine, tekrar çocukluğuna, üniversite yıllarına, gazetecilik yıllarına gidip geliyor. Bu sıçramalar sırasında küçük tekrarlar yapsa da anlatmaya değer hikâyeleri, yaşamları kesiştirip bin bir hikâyeler toplamı diyebileceğimiz güçlü bir metin oluşturuyor. Tabii bu hikâyelerin kurgu değil gerçek olmaları, en azında bir büyük yazarın hafızasını oluşturan gerçekliği aktarmaları çok önemli. Márquez, kendisini oluşturan öğeleri, yazarlığa nasıl tutunduğunu kendi gözlerinden anlatıyor. 

Dünyaca sevilen ve en çok okunan yazarlar arasında olan Gabrıel Garcia Marquez'in "Anlatmak için Yaşamak" romanı, nasıl yazar olmaya karar verdiği, kişiliğinin ve edebi hayatının nasıl şekillendiğini anlamanız açısından da önemli. O nedenle, yazar adaylarının okuma listesinde olması gerektiğine inanıyorum.

Kaynak: http://dipnotkitap.net/BIYOGRAFI/Anlatmak_icin_Yasamak.htm

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...