30 Ocak 2012 Pazartesi

Yeni Bir Öykü Dergisi: Dünyanın Öyküsü


İki aylık öykü ve eleştiri dergisi Dünyanın Öyküsü 1 Şubatta okurlarıyla buluşuyor. Usta yazar Füruzan’ın yayın danışmanlığını yaptığı derginin genel yayın yönetmenliğini ise yine usta bir öykücü; Özcan Karabulut yapıyor. Heyamola Yayınları tarafından çıkarılan dergiyi diğer edebiyat dergilerinden ayıran en önemli özelliği, derginin, Türkiye’deki 25 kentin yanı sıra yurt dışında Lefkoşa ve Moskova’da da çalışma grupları olması. Öyküye gönül veren insanların oluşturduğu bu çalışma gruplarıyla bir yandan derginin yurt içinde ve dışında geniş kitlelere ulaşması hedeflenirken, diğer yandan öyküyle ilgili hem yerel hem de uluslararası çalışmaların öyküseverlere ulaşması mümkün olacak.
Dünyanın Öyküsü, adına uygun olarak çok sayıda öykücüye yer açıyor. Aralarında öykünün usta isimleri kadar yola yeni çıkan isimler de var. Derginin bu ilk sayısında ikisi yabancı toplam 13 öykü yer alıyor. Öykü seçimindeki tek ölçüt ise “iyi ve kaliteli” edebiyat.
İLK SAYININ SÜRPRİZ İSMİ ATİLLA DORSAY
Sinema eleştirisi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Atilla Dorsay, ‘Müze Memuru Mithal’la Şişman Ayten’ adlı ilk öyküsüyle Dünyanın Öyküsü’nde.
Dünyanın Öyküsü bir öykü-eleştiri dergisi olmakla birlikte edebiyatın diğer türlerine de sayfalarını açıyor. İlk sayının konuk türleri ise şiir ve anı. Ferruh Tunç’un ‘Tatil Ödevi’ adlı şiiri ile Deniz Kavukçuoğlu’nun ‘Erdal Öz’ü Yaşamak’ adlı anı yazısı bu sayıda yer alıyor.
Dünyanın Öyküsü’nün her sayısında köşe yazıları olacak. Kuramsal, eleştirel ya da güncel yazıları kaleme alan Adnan Binyazar, Emin Özdemir, Nursel Duruel, M. Sadık Arslankara, Feridun Andaç, A. Ömer Türkeş, Ömer Lekesiz ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu ilk sayının köşe yazarları arasında.
Dünyanın Öyküsü’nün ilk söyleşisi Usta Yazar Füruzan’la yapıldı.
DÜNYANIN ÖYKÜSÜ ANKARA ÖYKÜ GÜNLERİ
Dünyanın Öyküsü şubat ayında, 1996-2006 döneminde geniş bir coğrafyayı dolaşan Ankara Öykü Günleri’ni yeniden başlatıyor. 12. Ankara Öykü Günleri yaklaşık seksen yazarın katılımıyla uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. Ankara Öykü Günleri’nin Onur Ödülü Sahibi Adnan Binyazar, Onur Konuğu ise Alman Yazar İmre Török.
DÜNYANIN ÖYKÜSÜ ÖYKÜ ÖDÜLÜ
Dünyanın Öyküsü, öykü edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla 2012 yılından başlayarak her yıl bir öykü ödülü verecek. Daha önce öykü kitabı yayımlanmamış yazarların kitap bütünlüğüne ulaşmış, yayıma hazır dosyalarıyla katılabilecekleri ödülde yaş sınırı olmayacak. Yarışmanın seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor: Füruzan, Nursel Duruel, Semih Gümüş, Ömer Türkeş ve Özcan Karabulut. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...